Zadzwoń do nas : 575 779 889
Napisz do nas : biuro@grow.edu.pl

 

  • www.grow.edu.pl 4.jpg

"Złam szyfr ludzkich zachowań" Vanessy Van Edwards. Pozycja, którą warto mieć w swojej biblioteczce trenera

Zastanawialiście się kiedyś jak odnieść sukces w relacjach z innymi? Co więcej – jak rozumieć ich zachowania i jak kształtować własne kompetencje społeczne? Książka pt. „Złam szyfr ludzkich zachowań” na te właśnie pytania odpowiada. Jej autorka, Vanessa Van Edwards, która jest prelegentką i autorką książek dotyczących kompetencji społecznych oraz inteligencji interpersonalnej, a która w laboratorium Science of People prowadzi własne badania na ten temat, w przystępny sposób wyjaśnia jak działają ludzie.

 Motywem przewodnim książki jest teza, że zachowaniami ludzi rządzą określone zasady, kluczem natomiast jest je natomiast zrozumieć i na określone zachowania odpowiednio reagować. Dlatego też autorka prowadzi czytelnika po kolei od zasad rządzących pierwszą interakcją z drugim człowiekiem, podpowiadając jak zrobić dobre pierwsze wrażenie i zdobyć sympatię innych - co z kolei stanowi punkt wyjścia do nabywania kolejnych umiejętności, poprzez proces pogłębiania pierwotnej relacji w ciągu pierwszych kilku godzin od momentu spotkania, aż po pierwsze kilka dni, w trakcie których nasz wpływ na innych jest coraz większy. Autorka podpowiada czego w relacji z drugim człowiekiem robić nie warto niezależnie od sytuacji czy osobowości, jak również opisuje proste triki, które w różnych sytuacjach mogą pomóc odnieść sukces towarzyski, np. na przyjęciu, podczas rozmów z ludźmi, czy poprzez trzymanie telefonu komórkowego w ręku w odpowiedni sposób. Każda opisana wskazówka poparta jest licznymi badaniami, dzięki czemu można mieć pewność, że nie są one tylko wymysłem autorki stworzonym na potrzeby książki.

 

Niewątpliwie dużą zaletą książki jest obszerny wachlarz narzędzi, jakie autorka proponuje celem nauczenia się właściwych interakcji z innymi. Są to np. testy osobowości, test mierzący wskaźnik inteligencji interpersonalnej, sposoby na docieranie do głęboko ukrytych emocji poprzez obserwację mikro ekspresji na twarzy rozmówcy, czy matryca prowadzenia pierwszej rozmowy, gdzie poprzez poszukiwanie wspólnych wątków z rozmówcą budujemy własną atrakcyjność. Atutem są także narzędzia cyfrowe, dostępne na stronie Science of People, które dla zainteresowanych stanowią dodatkowe źródło wiedzy. Niestety polski czytelnik nie zawsze z nich skorzysta, ponieważ są one dostępne wyłącznie w wersji anglojęzycznej.

 

Książka zawiera mnóstwo anegdot, przykładów i ciekawostek dotyczących zasad rządzących ludzkim zachowaniem, do których mając ograniczoną ilość czasu trudno byłoby trafić samemu. Tu, na kartach jednej książki można znaleźć je wszystkie, bez konieczności przeglądania stron internetowych czy wertowania niezliczonej ilości książek. Dodatkowo, nie ma możliwości, żeby się w tych historyjkach pogubić, ponieważ każdy rozdział kończy się podsumowaniem oraz, w większości przypadków, ćwiczeniem do wykonania samodzielnie, co stanowi dla czytelnika dodatkową zachętę do działania.

 

Książka jest napisana prostym językiem, skierowanym do czytelnika wprost, przez co bardziej przypomina rozmowę niż nudny wykład poparty niezliczoną ilością danych. Lekki styl wypowiedzi jest też z całą pewnością w dużej mierze zasługą doskonałego tłumaczenia Magdaleny Witkowskiej na język polski. Pewne utrudnienie stanowić może jedynie fakt, że przytaczane przez autorkę przykłady w większości odnoszą się do rzeczywistości amerykańskiej, np. w sferze rozrywkowej czy biznesowej, co sprawia, że polski czytelnik może nie umieć w pełni się z nimi identyfikować jeśli nie posiada podstawowej wiedzy na dany temat.

 

„Złam szyfr ludzkich zachowań” jest ciekawym poradnikiem, który dobrze się czyta. Książka ma około 350 stron, z czego wiele miejsca poświęcone jest ćwiczeniom, anegdotom czy ilustracjom ułatwiającym zrozumienie treści. Z całą pewnością przyda się wszystkim tym, którzy od książki oczekują nie tylko popartej badaniami wiedzy, ale także praktycznych narzędzi, po które można sięgać, gdy jest taka potrzeba.

Autor: Katarzyna Muzyczyszyn