Charyzmatyczny mówca - czyli jaki?

Czy kiedykolwiek słuchając przemówienia zastanawiałeś się, co sprawia, że akurat ten mówca przypadł Ci do gustu? I że czułeś jakąś niewytłumaczalną więź między Tobą a nim, a po wystąpieniu czułeś się podniesiony na duchu? Jego wystąpienie było tak poruszające, że wywarło na Tobie niezapomniane wrażenie. Nawet jeśli dotyczyło tylko sprzedaży butów.

To właśnie nazywamy charyzmą. Słownik Języka Polskiego definiuje charyzmę jako „szczególne cechy osobowości, którym osoba je posiadająca zawdzięcza niekwestionowany autorytet u ludzi i wpływ na nich”. Charyzmatyczny mówca pozostawia za sobą niezatarty ślad w umysłach słuchającej go, sprawiając, że chce się go słuchać dalej. Czy to nie na tym właśnie Ci zależy kiedy próbujesz sprzedać coś klientowi lub chcesz w jakiś sposób na niego wpłynąć? Jednak charyzma to nie tylko sprzedaż. Charyzmatyczny mówca to czasem po prostu najbardziej lubiany profesor na uczelni lub menadżer, osiągający świetnie wyniki ze swoim zespołem.

Charyzmę kojarzymy zwykle z liderami w świecie biznesu, takimi jak Steve Jobs, lub politykami starej daty, jak na przykład Winston Churchill.  Jednak charyzmatycznym mówcą może stać się każdy. Postrzegając charyzmę w kategoriach 12 cech osobowości (zamieszczonych poniżej w przypadkowej kolejności), każdą z nich można wypracować w odpowiednim czasie i przy odrobinie wysiłku:

• Charyzmatyczny mówca jest spokojny i pewny siebie. Nie jest zdenerwowany lub przybity.
  • Charyzmatyczny mówca dobrze się bawi; jest zabawny, dowcipny i skory do żartów.
  • Charyzmatyczny mówca jest żywy i energiczny.
  • Charyzmatyczny mówca jest ekspertem w swojej dziedzinie.
  • Charyzmatyczny mówca wygląda dobrze i jest dobrze odbierany przez publiczność.
  • Charyzmatyczny mówca wysławia się poprawnie, bez wysiłku i zająknienia, używając pełnych zdań oraz pomijając dźwięki namysłu.
  • Charyzmatyczny mówca ma swoje zdanie dotyczące tematów, na których się zna. Ma swoje pasje i zainteresowania, a kiedy o nich mówi w jego głosie pojawiają się emocje, entuzjazm oraz pewność siebie
  • Charyzmatyczny mówca, mówiąc na znany sobie temat, nawiązuje do wielu innych rzeczy. Wypowiada się w sposób wylewny, inspirujący oraz budujący.
  • Charyzmatyczny mówca buduje wzajemne zrozumienie między sobą a publicznością, nawiązując ze słuchającymi pozytywną relację.
  • Charyzmatyczny mówca jest pozytywny, radosny i pomocny.
  • Charyzmatyczny mówca jest dobrze zorganizowany i dokładny. Wygłaszając przemówienie, realizuje je konsekwentnie punkt po punkcie w logicznym porządku, dając pełen obraz tego, o czym będzie mówił na początku swojego wystąpienia, oraz zamieszczając odpowiednie wnioski na końcu.
  • Charyzmatyczny mówca (ale taki od serca) jest uczciwy, dobrze wychowany, cierpliwy, sprawiedliwy oraz odpowiedzialny.

Rozwijając każdą z powyższych cech, Ty również możesz stać się charyzmatycznym mówcą. Możesz stać się osobą, którą kochają tłumy, taką, której elokwencja pozostawia po sobie poczucie dobrze zainwestowanego czasu. Jeśli popracujesz nad tymi cechami wystarczająco długo, na pewno odniesiesz sukces w swoich wystąpieniach.

Katarzyna Kłobukowska

Trener i konsultant ds. projektów rozwojowych

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą szkoleniową. Dodatkowe informacje uzyskają Państwo pisząc do nas na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub dzwoniąc pod numerem tel.: (+48) 575 779 889. Zapraszamy również do skorzystania z formularza kontaktowego.