Jak dobrze przygotować się do wystąpienia publicznego?

Dobre przygotowanie do wystąpienia przed publicznością to połowa sukcesu.  Warto poświęcić na nie wystarczająco dużo czasu, by mieć pewność, że przekażemy słuchaczom wszystkie informacje, które chcemy lub powinniśmy im przekazać. Dobre przygotowanie zwiększa także pewność siebie podczas przemawiania.  O czym powinniśmy pamiętać przygotowując się do wystąpienia publicznego?

Cel wystąpienia

Zadaj sobie pytanie dlaczego poproszono cię o wystąpienie. Jaki jest jego cel, co chcesz nim osiągnąć i czego oczekuje publiczność? Zapisz sobie ten cel na kartce i miej go stale przed oczami podczas przygotowań.

Temat wystąpienia

Temat twojego wystąpienia powinien nawiązywać do celu prezentacji , nie musi jednak brzmieć identycznie. Zwykle to mówca sam decyduje o tym jak będzie brzmiał temat jego wystąpienia – najważniejsze jest by  odpowiadał on oczekiwaniom zamawiającego. 

Publiczność

Kim są twoi słuchacze? Warto rozważyć takie czynniki jak: liczba, wiek czy płeć słuchaczy. Pozwoli to lepiej dobrać treść prezentacji oraz przywołać odpowiednie przykłady. Równie ważne jest to, czy temat jest słuchaczom bliski. Czy mają jakąś wiedzę na dany temat czy będzie on dla nich całkowicie nowy? Czy będzie on związany z ich pracą? W jakim stopniu słuchacze będą nim zainteresowani?

Miejsce

Wizualizacja polegająca na wyobrażaniu sobie prezentacji w konkretnych warunkach pomaga zmniejszyć  tremę. Dlatego przed wystąpieniem warto sprawdzić w jakich warunkach będzie się ono odbywać. Zwróć uwagę na takie elementy jak:

  • akustyka i wielkość pomieszczenia ,
  • rozstawienie krzeseł oraz to, czy można dowolnie to rozstawienie zmieniać,
  • dostępny sprzęt: mikrofon, rzutnik, flipczart, komputer,
  • oprogramowanie – czy możesz korzystać z programów typu PowerPoint oraz czy sprzęt posiada odpowiednie wejścia, w razie gdybyś chciał korzystać z dodatkowych nośników pamięci,
  • zaciemnienie – szczególnie, jeżeli zmierzasz korzystać z pomocy wizualnych,
  • rozmieszczenie włączników światła – być może będziesz potrzebować dodatkowej pomocy w tym zakresie;,
  • możliwe zakłócenia, np. hałas z zewnątrz,
  • możliwość zaparkowania samochodu w pobliżu miejsca wystąpienia, by uniknąć konieczności przenoszenia sprzętu na dużą odległość.

Pora dnia

W większości przypadków nie będziesz mieć wpływu na porę dnia, w której będziesz przemawiać. Weź jednak pod uwagę jaki może ona wpływać na zachowania twoich odbiorców, przez co także na twoje samopoczucie:

  • Przed południem. Ranek to optymalna pora na prezentację, ponieważ wtedy słuchacze mają największą koncentrację uwagi. W miarę upływu czasu mogą jednak zacząć odczuwać głód i może rozpraszać ich myśl o czekającym ich posiłku.
  • Po południu. Wczesnym popołudniem, szczególnie po obiedzie, odbiorcy mogą odczuwać senność lub apatię, przez co mogą wydawać się mniej zainteresowani twoim wystąpieniem, co oczywiście nie musi być zgodne z prawdą. Późnym popołudniem z kolei mogą zacząć rozmyślać o tym jak dotrzeć do domu lub jak odebrać dzieci ze szkoły czy przedszkola, co również może ich rozpraszać.
  • Wieczór lub weekend. Jeżeli twoje wystąpienie zaplanowane jest na weekend lub inną porę poza godzinami pracy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że słuchacze pojawią się tam z własnej woli, w związku z czym bardziej będzie im zależało na tym by słuchać cię z uwaga. Jeśli chodzi o utrzymanie uwagi odbiorców, dobrą porą jest też wieczór, o ile oczywiście wystąpienie nie jest zbyt długie i nikt nie musi wyjść przed końcem.

Długość wystąpienia

Wiedza o tym, jak długie powinno być Twoje wystąpienie pozwoli lepiej ci się do niego przygotować. Dowiedz się jaka maksymalnie powinna być długość twojego wystąpienia oraz czy będzie czas, by odpowiedzieć na pytania słuchaczy. Sprawdź, czy oprócz ciebie będą jeszcze inni prelegenci oraz czy będzie ustalona kolejność wystąpień. Jeśli to możliwe, postaraj się nie występować jako ostatni. Jeśli występujesz przed innymi, nie przedłużaj swojej prezentacji.

Przygotowując się do wystąpienia kieruj się zasadą: im mniej, tym lepiej. Dlatego wiedząc ile czasu możesz na nie przeznaczyć, postaraj się przekazać jak najwięcej ciekawej treści w jak najmniejszej ilości słów, co publiczność z pewnością doceni.

przygotowanie do wystąpienia przed publicznością, przygotowanie prezentacji; optymalna długość prezentacji; cel prezentacji; organizacja wystąpienia, wystąpienia publiczne jak się przygotować