Jak przygotować się do prezentacji biznesowej po angielsku

Katarzyna Muzyczyszyn

Zasada jest prosta – ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz. Tylko nie ucz się treści wystąpienia na pamięć i w żadnym razie nie przygotowuj gotowego skryptu. Nie sprawdza się to w żadnym języku. Nie dość, że trudno wtedy zachować naturalność podczas prezentacji, to jeszcze pod wpływem stresu można zapomnieć co konkretnie chciało się powiedzieć. Zwłaszcza w języku obcym!

Zamiast tego, skup się na nauce języka. Naucz się słownictwa, którego potrzebujesz by omówić dany temat, ale tylko w takim stopniu by uzupełnić to czego nie wiesz. Ćwicz na głos, bo w ten sposób  w razie konieczności łatwiej ci będzie improwizować, gdy wszystkie oczy będą skierowane w twoją stronę.

1. Przygotuj notatki

Notatki to nie skrypt przemówienia. Zrób notatki w prezentacji multimedialnej lub zanotuj najważniejsze punkty na specjalnie przygotowanych fiszkach. Tylko nie czytaj tego co napisałeś na głos, a raczej mów z głowy. Im mniej będziesz spoglądał na swoje notatki, tym lepiej.

Efekt placebo takiego przygotowania czyni cuda – świadomość, że masz ważne fakty lub trudne słowo w obcym języku na wyciągnięcie ręki prawi, że mniej będziesz się martwił o to, by nie zapomnieć. Nawet jeśli tak się stanie, masz przy sobie notatki, z których możesz korzystać.

2. Ćwicz przemawianie

Wydaje się to oczywiste, ale warto o tym pamiętać, szczególnie jeżeli masz przed sobą dłuższe przemówienie. Warto byś swobodnie posługiwał się danym językiem w ogóle, a nie tylko umiał rozmawiać na interesujący cię temat. Wykorzystaj każdą chwilę i mów do siebie w obcym języku – w domu, pod prysznicem, podczas jazdy samochodem, itd. Mów co ci ślina na język przyniesie!. Złość się na faceta, który wjechał w ciebie, gdy wracałeś do domu, mów co będziesz robił w weekend albo wymyśl historię o sąsiedzie, którego właśnie spostrzegłeś wyglądając przez okno. Naucz się wymowy i ćwicz płynność w posługiwaniu się językiem obcym. Dopiero wtedy skup się na swojej prezentacji.

3. Uprość swoje wystąpienie

Występując przed publicznością, każdy chciałby być postrzegany jako osoba inteligenta i interesująca. I nic w tym złego. W przemawianiu w języku obcym, dużo ważniejsze jest jednak to, by cię rozumiano i abyś umiał przekazać to, co chcesz przekazać.

Używanie wyszukanych słów sprawdza się jedynie jeżeli na co dzień posługujesz się podobnym słownictwem. Jeżeli jednak nie nauczysz się poprawnie wypowiadać tych słów, lub będziesz mówić nie wyraźnie, jedynie zaszkodzisz swojej prezentacji. Lepiej będzie, jeżeli będzie ona prosta, zrozumiała i będzie odpowiada twoim realnym umiejętnościom językowym. Oczaruj słuchaczy tym, co chcesz powiedzieć, a nie tym, jak to powiesz. Pamiętaj, że już samo wygłoszenie przemówienia w obcym języku robi wystarczająco duże wrażenie.

4. Nie przepraszaj za poziom znajomości języka

Nie zaczynaj swojego wystąpienia od przepraszania za niedostateczny, twoim zdaniem, poziom znajomości języka lub jego brak. Zamiast się usprawiedliwiać, poznaj swoje braki i popracuj nad nimi.

Jeżeli twój rodzimy akcent jest zbyt dominujący, mów wolniej, a publiczności łatwiej będzie za tobą nadążyć. Jeżeli źle wypowiesz jakieś słowo, nie denerwuj się – powtórz je dwa razy, tak by słuchacze mogli cię zrozumieć. Budowanie założenia, że popełniasz błędy, ponieważ wygłaszasz przemówienie w obcym języku nie pomoże ci się doskonalić ani prezentować właściwie.

5. Zachowaj poprawność kulturową

Nie jest to bezpośrednio związane z językiem, ale jest niemniej ważne. Jeżeli zamierzasz wygłosić przemówienie za granicą, zdobądź informacje na temat danego kraju oraz publiczności, przed którą będziesz występować. Bądź świadom sowich gestów oraz min – mogą one zostać źle odebrane. Dowiedz się czy w danym kraju humor jest mile widziany albo czy jest coś co powinieneś wziąć pod uwagę. Poszukaj osób, które dysponują wiedzą na ten temat i jeśli masz taką możliwość wygłoś swoje przemówienie w obecności tych osób. I pamiętaj o jednym – traktuj swoich słuchaczy jak swoich najlepszych przyjaciół. Wtedy nie będziesz musiał przejmować się tak bardzo tym, czy coś wyszło tak jak sobie założyłeś czy nie. Publiczność ci sprzyja i chce abyś odniósł sukces.