5 efektywnych ćwiczeń podczas szkoleń outdoor

Szkolenia outdoor cieszą się rosnącą popularnością, ponieważ pozwalają uczestnikom na rozwijanie kluczowych kompetencji w niecodziennych, naturalnych warunkach. Wspólne wyzwania i zadania realizowane na świeżym powietrzu angażują zarówno fizycznie, jak i umysłowo, wspierając rozwój osobisty i zawodowy. Poniżej przedstawiamy przykładowe ćwiczenia, które sprawdzają się podczas szkoleń outdoorowych i pomagają w budowaniu zespołu, rozwijaniu umiejętności przywódczych oraz wspieraniu kreatywności.

1. Budowanie tratwy

Cel: Współpraca zespołowa, rozwiązywanie problemów, komunikacja.

W tym zadaniu uczestnicy muszą wspólnie zbudować tratwę z dostępnych materiałów (takich jak drewniane belki, liny i beczki) i wykorzystać ją do przepłynięcia określonego odcinka rzeki lub jeziora. Ćwiczenie wymaga efektywnej komunikacji, podziału ról i ścisłej współpracy w zespole. Dodatkowo, uczestnicy muszą wykazać się umiejętnością rozwiązywania problemów, gdyż często napotykają na nieprzewidziane trudności związane z konstrukcją lub stabilnością tratwy.

2. Węzeł Gordyjski

Cel: Komunikacja, kooperacja, kreatywność.

W tym ćwiczeniu uczestnicy stają w kręgu i chwycą się za ręce w losowy sposób, tworząc „węzeł” z rąk. Ich zadaniem jest rozwiązanie tego „węzła” bez puszczania rąk, co często wymaga zaawansowanej komunikacji, wspólnego planowania i kreatywnego podejścia do problemu. Ćwiczenie doskonale rozwija umiejętność pracy zespołowej i sprzyja integracji grupy.

3. Przeprawa przez „rzekę”

Cel: Planowanie strategiczne, współpraca, liderowanie.

Uczestnicy otrzymują ograniczoną liczbę „kamieni” (np. płyt z kartonu), których mogą używać jako przeprawy przez wyimaginowaną „rzekę”. Cały zespół musi współpracować, aby bezpiecznie przejść na drugą stronę, nie tracąc „kamieni”. To ćwiczenie rozwija zdolności strategiczne, wymaga liderowania, a także zachęca do myślenia o efektywnej współpracy i wspólnym działaniu.

4. Sztafeta z przeszkodami

Cel: Zarządzanie czasem, współpraca, motywacja zespołu.

Zadanie polega na przeprowadzeniu zespołu przez tor przeszkód, który wymaga sprawności fizycznej, koordynacji i pracy zespołowej. Każdy uczestnik ma do wykonania różne zadania, takie jak przeskakiwanie przez przeszkody, czołganie się pod linami czy pokonywanie wodnych barier. Kluczowe w tym ćwiczeniu jest podział zadań w zespole, motywowanie siebie nawzajem oraz zarządzanie czasem, aby cała drużyna mogła ukończyć sztafetę.

5. Nawigacja w terenie (orienteering)

Cel: Planowanie, przywództwo, samodzielność.

Uczestnicy otrzymują mapy oraz kompas i muszą dotrzeć do określonych punktów na trasie, wykorzystując zdolności orientacyjne. Każda grupa musi sama zaplanować swoją trasę, podjąć decyzje dotyczące podziału ról i odpowiedzialności. Ćwiczenie to rozwija umiejętność planowania, podejmowania decyzji pod presją oraz liderowania w trudnych sytuacjach.

Zaprezentowane ćwiczenia to oczywiście tylko niektóre propozycje z szerokiej gamy efektywnych ćwiczeń teambuilding jakie można zaproponować uczestnikom. Dobierając rodzaj ćwiczeń do sesji teambuildingowych warto skupić się przede wszystkim na tym, aby rozwijały one kluczowe umiejętności zawodowe i interpersonalne, takie jak komunikacja, współpraca, liderowanie, zarządzanie czasem i rozwiązywanie problemów. Wykorzystanie świeżego powietrza oraz naturalnego otoczenia sprzyja budowaniu zaufania w zespole i wzmacnia efektywność działań, co przekłada się na lepsze funkcjonowanie w codziennym środowisku pracy. Integracja poprzez zadania outdoorowe to inwestycja, która przynosi wymierne korzyści zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.